Unifi CLI | SSH Komutları


Merhabalar,

Unifi cihazlarının Unifi Controller üzerinde göremediğiniz ama ihtiyacınız olabilecek bazı komutları var. Cihazların firmwareleri Unix tabanlı olduğu için birçok Unix komutunu özellikle sorun çözme\izleme, controllersız firmware yükseltme ya da versiyon düşürmesi (downgrade) gibi işlemler için kullanılabiliyor. Cihazlara SSH üzerinden bağlantı kurmak için Putty ya da benzeri bir uygulama kullanabilirsiniz. Cihazın ip adresini, admin kullanıcı adı ve şifresini bilmeniz ve SSH ile giriş yapmanız yeterli. Komutlar ve kullanım şekilleri:

Sleep: Cihazı bir süreliğine uyku moduna alma komutu. Girilen değerler saniye türünden girilmelidir. Örnek kullanım: sleep 60 (60 saniyeliğine uyku moduna al)

Halt: Cihazın elektrik bağlantısının tamamen kesilmesini sağlar. Fiziksel olarak POE\elektrik bağlantı kablosu çıkarılıp takılmadan erişilemez. Kullanımı için yalnızca halt yazmak yeterlidir.

ARP: Bildiğimiz Address Resulotion Protocol. Cihaz üzerindeki bağlantı cihazların hangi arayüzde, hangi ip ve mac adresiyle bağlı olduğunu gösterir. Kullanımı için yalnızca arp yazmak yeterlidir.

Ping: Evet, bildiğimiz ping. Kullanımı da diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi: ping 192.168.200.254

Netstat: Cihaz üzerindeki gelen\giden trafiği ve trafiğin çıktığı kaynağı gösterir. Kullanımı için yalnızca netstat yazmak yeterlidir. Bağlı olan kullanıcı cihazlarının Unifi Controller’a gönderdiği paketleri de gösterdiği için kafa karışıklığı olmasın ^^

Nslookup: Access point üzerindeki isim çözme işlemlerini yapan hizmettir. Kullanımı diğer işletim sistemlerinde olduğu gibidir: nslookup http://www.google.com

Passwrd: Cihaz üzerindeki kullanıcı şifrelerinin değiştirilmesini sağlar. Kullanımı: passwrd admin (başka herhangi bir kullanıcı adı kullanıyorsanız onu yazmalısınız) şifre

iostat: Cihazdaki toplam trafiği ve işlemci kullanımını görmenizi sağlar. Kullanımı için iostat yazmak yeterlidir.

Telnet: Kullanımı diğer işletim sistemlerindeki gibidir. Telnet yazdıktan sonra ip adresini yazmak yeterli olacaktır.

iperf: Unix’teki bant genişliği yönetim servisidir. Kullanım alanı çok geniş olduğu için herhangi bir komut paylaşmayacağım ki patlamayalım 🙂 Tüm komutları görmek istersek iperf –help yazmak yeterli olacaktır.

Top: İşlemci kullanımını, hangi kullanıcının ne kadar kullandığı ve hangi hizmeti kullanarak yaptığını gösterir. Kullanımı için top yazmak yeterlidir.

Reboot: Cihazı yeniden başlatmanızı sağlar. Hemen yeniden başlamasını istiyorsak sadece reboot, belli bir zaman sonra başlamasını istiyorsak reboot -d 60 (saniye türünden)

Uptime: Cihazın ne kadar süredir açık olduğunu gösterir. Kullanımı için uptime yazmak yeterlidir.

Vconfig: Cihazda VLAN (virtual network) yönetimini sağlar. Kullanımı için vlan –help yazmak yeterli olacaktır. Cihaza bağlandığınız VLAN üzerinden ayar yapmanızı önermiyorum 🙂

Mca-dump: Cihaz üzerindeki WIFI networklerini, radio, SSID, vb. ayarları görmemizi sağlar. Ayrıca en güzel tarafı, bağlı olduğunuz cihazın çevresindeki yayın yapan access pointleri de görmemizi sağlar. Hangi kanalda bağlandığı, mac adresinin ne olduğu, vb. gibi. Ayrıca ayrıca; cihaza bağlı olan kullanıcıları ve mac adrsleri gibi bilgileri de gösterir. Kullanımı için mca-dump yazmak yeterli olacaktır.

Son olarak firmware dürüşülmesi (downgradei) için kullanılacak olan syswrapper.sh komutundan bahsetmek istiyorum. SSH ile bağlanarak firmware değiştirilmesinin gereksinimi düşünüyor olabilirsiniz. Firmwarein düzgün çalışmadığı ya da bir önceki sürüme dönmek zorunda kaldığınız zamanlarda Unifi Controller ile sorun yaşıyorsanız bu komutu cihazlara SSH ile bağlanarak kullanabilirsiniz. Kullanımı: syswrapper.sh upgrade http://ip-of-controller:8080/dl/firmware/U7P/3.1.4.2257/firmware.bin

Bu firmware dosyasının yolu webte olmak zorunda da değil. Unifi Controller’ın setupıyla birlikte kurulumun yapıldığı bilgisayarın ilgili Unifi klasörüne bu firmware kopyalanıyor. Oradaki yolu kullanarak da downgrade\upgrade işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Son olarak; Ubiquity’nin bile bir haber olduğu bir Unifi AP-PRO indoor sorunundan bahsetmek istiyorum. AP-Proda doğru düzgün kullanım ve trafik olmamasına karşın ciddi bir verimsizlikle karşı karşıyaysanız ya da anormal kopmalar yaşanıyorsa; V2.4.6ya geçmelisiniz. Ubiquity yeni firmwarelerde ne yazık ki bu performans sorununu çözemedi.

Tüm yazdıklarım birkaç kez başıma gelmiş olmasından ve çözmek için ciddi bir zaman harcamamdan kaynaklandı. İstedim ki ben yandım siz yanmayın 🙂

Eğer bir sorunuz olursa ve bildiğim bir konuysa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Teşekkürler,
mehmet

Hakkında Mehmet KAPLAN
mehmet.kaplan@hotmail.com.tr https://mehmetkaplan.wordpress.com/mehmetkaplan/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: