Ovabükü, Mesudiye, Datça, Muğla | Özdemir Pansiyon!


On günlük iznimin beş gününü ayırdığım harika bir yerden bahsetmek istiyorum. Datça! “Allah sevdiğini kulunu Datça’ya gönderirmiş” sözüne sonuna kadar hak vermenize neden olan yer! Harika bir hava, harika bir deniz, güler yüzlü insanlar, stressiz, kalabalıktan uzak, huzurun dibini gördüğünüz mükemmel bir yer! Ege’yle Akdeniz’in buluştuğu yer! Can YÜCEL’in ölmek için can attığı yer!

Datça diğer tüm il ve ilçelere nazaran sessiz. Ben daha da sessiz olması için Datça’nın en güzel koylarının bulunduğu Mesudiye köyünü tercih ettim. Datça’nın merkezine yaklaşık yirmi km olan, küçük pansiyon, restoran ve kafelerinin bulunduğu, tertemiz ve sessiz sakin bir yer! Kızılbük, Hayıtbükü, Ovabükü, Palamutbükü gibi muhteşem koyları var. Dağdan fotoğraf çektiğinizde, yirmi metre derinlikte bile fotoğraftan suyun altını görebileceğiniz temizlikte!

Elbette bu dört koyun da kendi aralarında çekişmeleri yok değil. Örneğin ben Ovabükü’nde kaldım ve diğer koyları da gezme fırsatı buldum. Hayıtbükü’ne botlar demirleyebildiği için diğer koylar Hayıtbükü’ne oranla daha temiz. Kızılbük’ün de harika bir manzara ve sahili var ama Ovabükü hem daha geniş, hem de marketi var! =] Evet, bu köyde yalnızca iki market var. Ayrıca bankamatik olmadığı için gerekli miktarda nakit parayla gelmelisiniz, çünkü birçok yerde post makinesi yok. Bu arada Ovabükü’ndeki marketin böyle bir yere yakışmayacak şekilde bilinenin çok daha üstünde fiyatla satış yapıyor olmasını eklemeliyim. Ayrıca akşam dokuzda pos makinesinin Z raporunu aldığını söylemek gibi bir yalanın içine düştüğünü, sırf nakit almak için böyle bir yola başvurma iğrençliğine başvurduğunu söylemek istiyorum. Bence buralara gelmeden önce market gereksinimlerinizi Datça’nın merkezinden yapın. İçecekleri zaten kaldığınız pansiyondan ya da çevre restoranlardan alabilirsiniz.

Eveet, gelelim pansiyona! Burada denize sıfır olan, olmayan birçok pansiyon var. Bazı pansiyonlarda kahvaltı ücrete dahil, bazılarındaysa dahil değil. Benim önereceğim pansiyon Ovabükü’ndeki Özdemir Pansiyon. Denize sıfır olan, kahvaltı dahil gayet uygun ücretleri olan bir pansiyon. Hem sahipleri Adem ve Sevil ÖZDEMİR çok ilgili ve yardımsever! Ayrıca zeytinyağlı yemekleri haarika! Alkollü alkolsüz tüm içeceklere de sahipler. Denize sıfır yemek yeme olanağını da sunuyorlar. Gördüğüm diğer pansiyonlara oranla tüm kategorilerde diğer pansiyonlardan daha iyiler. Ayrıca Ovabükü’nde oldukları için diğer koylara göre çok güzel bir deniz sunuyorlar. Buyurun web siteleri:

http://www.ozdemirpansiyonmesudiye.com/

Tüm bu koyların dışında kara yoluyla ulaşamayacağınız yerler de var ve gitmişken oraları görmemek büyük hata olur. Günlük bot turlarıyla hem bu koylara -Domuz İni, Domuz Çukuru, Bağlarözü, Çay Limanı, Knidos- gibi yerlere gidebiliyorsunuz. Gitmişken buraları da görmeyi ihmal etmeyin. Kaldığınız pansiyon rezervasyon konusunda yardımcı olacaktır.

Ulaşım seçenekleriyle ilgili birkaç sıkıntı elbette var. Çok büyük oteller olmadığı için dolmuş seferleri sınırlı. Biz Eylül sonunda gittiğimiz için sabah iki, öğlenden sonra iki tane dolmuş bulunuyordu. Zaten Datça’ya gitmenin hangi yolla yapılacağını söylemeye gerek yok. Hemen hemen her yerden ulaşabiliyorsunuz. Otobüsle gelenler zaten genelde önce Marmaris’e gelip, oradan Datça’ya geçiyorlar. Arabanız varsa Google Map’den bakarak bulabilirsiniz. Zaten pansiyon sahibiniz size yol bulma konusunda gerekli derecede yardım edecektir.

Tam pansiyon otellere, kalabalığa vereceğiniz paranın üçte ikisine, üçte birine buralara giderek gerçek bir tatil yapın. İnanın pişman olmayacaksınız.

Lütfen Akdeniz ve Ege’nin hatırına rakı içmeyi ve Can Yücel’i anmayı unutmayınız =]

Reklamlar

Hakkında Mehmet KAPLAN
mehmet.kaplan@hotmail.com.tr https://mehmetkaplan.wordpress.com/mehmetkaplan/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: