İpinUcu ~ 45 – WPF’te Style Nedir, Nasıl Kullanılır?


WPF’te Style işi, aynı Web sayfalarındaki CSS’leri hakim olup sokak ağzıyla “king olma” meselesi gibidir. Wpf için diyebiliriz ki Sitillere ne kadar hakim olursanız, o kadar özel ve güzel bir arayüzünüz olur. Renk uyumları \ geçişleri, hiç beklemediğiniz nesnelerin hiç beklemediğiniz nesnelere dönüşümü, özelleştirilmesi gibi hayal gücü sınırıdında seçenekleriniz olur. Basit ve anlaşabilir olması dileğiyle:

WPF’te Sitil, biraz önce de bahsettiğimiz gibi Web’teki CSS’nin hemen hemen aynısıdır. Elbette CSS’e göre bazı artı ve eksileri vardır ama kesinlikle ve kesinlikle tam anlamıyla C# ve VB.NET’le entegredir. Aşağıdaki basit tanımlamayla başlayalım:

<Style x:Key=”aa”>

</Style>

<Style> anlaşılabileceği üzere tanımlamanın Sitil olduğu anlamına geliyor. x:Key tanımlamasıysa bu Sitili kullanırken çağıracağımız ismi temsil ediyor. (Normalde WPF’te nesneler x:Name ile temsil edilir. Sitiller için x:Key’dir.)

Sitil etiketleri arasında <Setter> etiketleriyle istenen nesnenin özelliklerine istenen değerler atanır. Örneği inceleyerek devam edelim:

<Style x:Key=”aa” TargetType=”Button”>
<Setter Property=”Background” Value=”Blue”/>
<Setter Property=”FontStyle” Value=”Italic”/>
</Style>

x:Key değerinin yanına bir de TargetType özelliğinin geldiğini görüyor. TargetType, Sitilini oluşturacağımız nesnenin bilgisini tutuyor. Hemen altındaki <Setter Property=”Background” Value=”Blue”/> kısmında Property=”Background” kısmı düğmenin arkaplanını belirlemek istediğimizi Value=”Blue” kısmıysa arkaplan rengine Blue değerini yazmak istediğimizi temsil ediyor. Aynı şekilde FontStyle ve Italic’te yazının eğik olacağına karar veriyor.  Elbette biz Button ve bu özelliklerle sınırlı değiliz. TargetType kısmına istediğiniz nesneyi yazıp, Setter’lar içerisinde de istediğiniz özelliğe istediğiniz değeri atayabilirsiniz.

Aşağıdaki yazıyı da Sitillerle ilgilidir. Yararlı olacağına inanıyorum:

İpinUcu ~ 44 – WPF’te Style Kullanım Türleri

 

Hakkında Mehmet KAPLAN
mehmet.kaplan@hotmail.com.tr https://mehmetkaplan.wordpress.com/mehmetkaplan/

One Response to İpinUcu ~ 45 – WPF’te Style Nedir, Nasıl Kullanılır?

  1. muhep says:

    vb wpf de hide kodu nasil

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: