Aykut TAŞDELEN – Windows Presentation Foundation (WPF) Kitabı Hakkındaki Yorum \ Görüş \ Eleştiri \ Öneriler


Aykut TAŞDELEN, kısa bir süre önce Türkiye’de bir ilke imza atarak içeriği Türkçe olan Windows Presentation Foundation (WPF) adlı bir kitap yayınladı. Ben de merakım ve ilgim nedeniyle aldım ve halen incelemekteyim. Alacak arkadaşlara yol göstermesi açısından düşündüklerimi yazacağım. Okudukça yazdıklarımı çoğaltacağım. Rehber olması dileğiyle…

Aykut TAŞDELEN – Windows Presentation Foundation (WPF) Kitabı Hakkındaki Yorum \ Görüş \ Eleştiri \ Öneriler

İyi Yanları

WPF Kütüphaneleri, yalnızca İngilizce kaynaklarda yer alırken, artık Türkçe bir kaynakta da yer alıyor. Önem derecesine göre ayrıntılara inilmesi, uyarı ve ipuçlarıyla süslenmiş olması gayet yerinde.

WPF’in temel taşlarını oluşturan assembly, temel sınıf ve türemiş sınıfları açıklıyor olması, program geliştirdiğimiz platformu tanımamız açısından çok yerinde.

Olaylar (events) konularında alışık olmadığımız olaylar ele alınmış ve ayrıntının ayrıntısına inilmiştir. Bu kitabı okuduktan sonra olaylara daha hakim ve daha mantıklı bir şekilde kullanabileceğiz.

WPF’in tam anlamıyla nasıl çalıştığı, kendi anlatımıyla yaşam döngülerinden konu başlıkları halinde bahsedilmiş. Yalın da olduğu için bu konuda da hakkını vermeliyiz.

Klasik Form nesneleriyle WPF nesneleri karşılaştırılarak anlatıldığından, hangi nesneye neden gereksinim duyacağımızı daha iyi anlayabiliyoruz. Hatta benim de daha önce paylaştığım & işareti yerine _ işaretinin kullanımı gibi. Hatta Label’in target özelliği olduğunu ilk defa bu kitapta öğreniyorum.

WPF’in en önemli özelliklerinde olan vektör mantığı gayet basit bir şekilde anlatılmış ve kullandığımız platformu daha iyi anlamamızı sağlamıştır.

WPF’e özgü kontroller (örn. Expander) Windows Vista ve Windows 7’deki kullanım alanları örnek gösterilerek anlatılmış. (Elbette diğer kontroller de var.)

WPF’te en çok başımızı ağrıtan ya da bir türlü alışamadığımız yerleşim işlevleri, paneller ayrıntısıyla açıklanmış.

Animasyon konusu iyii.

DataBinding konusu ayrıntılarıyla ele alınmışş.

Thread konusu sade ve akıcı. Mantığı kapmamak elde değil.

Win32 mesajlarının izlenmesi konusu kitaba büyük değer katıyor.

Eksiklikler
Kitabı almak isteyen okuyucuların kesinlikle ve kesinlikle Windows Formlarıyla öyle ya da böyle içli dışlı olmuş olması gerekiyor. Çünkü kitap, Windows Formları hakkında bilgi sahibi olduğunuz varsayılarak anlatılıyor.

Eğer WPF konusunda İngilizce makalelerden de yararlanıyorsanız; açıkcası size pek profesyonel gelmeyecektir. İllaki görecelidir.

Anlatım tarzı ne kadar yalın ve samimi olursa olsun; bazen Google Translate’le çevirildiği hissine kapılabiliyorsunuz. Elbette böyle olduğunu savunmuyorum.

Kitapta kullanılan bazı kısaltmalar açıklanmamış. Örn. CLR, UML. Küçük ama bir eksiklik.

Kitabın 2. bölümünde (s.23) Windows Form kontrollerinin bilindiği varsayılmış ve bu nedenden dolayı kitabın doldurulmadığından bahsedilmiştir. Yalnız C# kod tarafında gereksiz kabul edilebilecek boşlukların kitabı doldurduğu gözden kaçırılmıştır. (örnek s.39)

Kitabın renkli olmaması anlaşılırlığı azaltmıştır. Yazar, kitabın renkli olmamasını bahane neden olarak gösteriyor. Bu her ne kadar anlaşılabilir olsa da; kitap, diğer yazılım kitaplarına göre kitabın daha az anlaşılır olduğu gerçeğini yadsıyamayız.

32 ve 33. sayfada RoutedEvent kavramı anlatılırken açıklanan yönlendirme izlemi (stratejisi), 41. sayfada anlatılan Mouse ve Klavye olaylarında her madde için tekrar açıklanmış. Kitabın gereksiz yere dolmasını istemeyen yazarın c# kodlarında oduğu gibi bunu da gözden kaçırmasını garipsediğimi belirtmek isterim.

SQL’le veri bağlama işlemi \ kullanımı gibi konular yeterince yer almıyor.

Sonuç

Kitap WPF hakkında daha fazla WPF temeli ve bazı konularda geniş çaplı bilgi edinmek isteyenler için gayet yeterli düzeydedir. Alınmasını kendi adıma ısrarla öneriyorum. Hatta şu an www.kitapyurdu.com ‘da 17 liraya satılıyor. 17 lira böyle bir kitap için nedir ki?

Aykut TAŞDELEN’e saygılar. Bir nane yediysek, affola.

Hakkında Mehmet KAPLAN
mehmet.kaplan@hotmail.com.tr https://mehmetkaplan.wordpress.com/mehmetkaplan/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: